Dinner Deals 2-17 to 2-23 – eat for just $1!

February 18, 2010 at 8:12 am Leave a comment

Here are a few quick, easy, YUMMY recipes that go along with the grocery sales for this week. My favorite thing about AllRecipes.com is that you can easily figure out how much you need to purchase & make for your family by adjusting the serving sizes at the top of the recipe. I use this most of the time to cut recipes down to 4 servings – enough for DH and I for dinner, and me for lunch later on in the week 🙂

As a reminder, here are quick links back to each store’s grocery lists:


Roasted Chicken & Potatoes

  • 1 roasting chicken, on sale at Apple Market for $.69/lb (or use 2-3 chicken breasts from HyVee @.99/lb)
  • Potatoes – on sale at Apple Market for $1.99/10lb bag
  • Can easily substitute boxed stuffing mix for the recipe – $.99 at most stores for the generic
  • Overall cost for dinner for 4 = $5.00 ($1.25/serving).

Save your leftovers from this dinner – the chicken can be used the next night to make the Chicken & Cheese Crescents, and the potatoes will go great in the Lazy Mom’s Tater Soup, bringing down the cost of those meals even more!

Chicken & Cheese Crescents

  • Use split chicken breasts from HyVee ($.99/lb), or use the whole chickens from Apple Market ($.69/lb)
  • Crescent rolls are also on sale at Apple Market for $1.60 final price (need one can).
  • Substitute any kind of creamed soup you may have on hand (we used mushroom last night)
  • Substitute sandwich slices if you dont have shredded cheese (use 2-3)
  • Overall cost for dinner for 4 = $4.00 or less ($1/serving)

Lazy Mom’s Tater Soup

  • Potatoes – on sale at Apple Market for $1.99/10lb bag
  • Carrots – organic, on sale at Hen House for $.79/1lb (or HyVee for $.88)
  • Corn – on sale at HyVee for $.49/can. Also at Save-A-Lot everyday for that price (includes salt-free!)
  • Overall cost for dinner for 4 = $2.00 or less ($.50/serving)

Zesty Tilapia
Great for those observing Lent!

  • Tilapia – on sale @ HyVee for $4.88/2lb bag (usually has 8 fillets per bag)
  • Mushrooms – on sale for $.50/can at Walgreens this week. I use these, and it works great
  • Substitute lemons (on sale 4/$1 at Apple Market) for the limes in this recipe
  • Serve with rice or baked potatoes
  • Overall cost for dinner for 4 = $4.00 or less ($1/serving)

Super Quick Dinner
Not a recipe, but we all need these from time to time

  • Tuna Helper – on sale at HyVee or Apple Market for $1 (using the coupon, final cost $.66 when you buy 3)
  • Can of tuna – on sale at Apple Market for $.50
  • Total cost for a dinner for 4 = $2.50 (using 2 boxes). That’s $.63/serving! To up the nutritional value, cook up the rest of those carrots left over from the Tater Soup and serve on the side.

If you want to make the above dinners, here’s a quick shopping list for you (organized by store):

Apple Market:

  • Whole chicken – at least 5lbs = $3.45
  • Crescent Rolls $2/can, less $.40/2 coupon (doubles) = $3.20
  • Bag of potatoes = $1.99
  • Tuna Helper – $1/box, buy 3 and use the $1/3 coupon = $2.00
  • Lemons – 2 = $.50
  • Tuna – 2 cans = $1

Total = $12.74 (approx, with tax)

HyVee:

  • Tilapia = $4.88
  • Organic carrots = $.88
  • Can of corn = $.49

Total = $6.60 (approx with tax)

Walgreens:

  • Can of mushrooms = $.50

Total = $.53 (with tax)

So for less than $20, you can get enough to feed four people five different dinners (that’s $4/meal, or $1/person!). Enjoy!

~Sam

Advertisements

Entry filed under: Uncategorized.

Getting back on a schedule Drugstore Deals 2-21 to 2-27

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Trackback this post  |  Subscribe to the comments via RSS Feed


New? Check out these posts to get started

How to get started with CVS ________________________________ How to get started with Walgreens ________________________________ How I use my printer to print money ________________________________ How to get coupons and keep them organized ________________________________ Stockpiling Basics

Coupon Terms

BOGO = Buy one, get one (usually buy one get one free).

EB = Extra Bucks. Use these like cash at CVS.

IP = Internet Printable coupon.

IVC = Instant Value Coupon. These are at Walgreens

MIR = Mail in Rebate

OOP = Out of Pocket

P&G = Proctor & Gamble. One of the Sunday
coupon inserts.

RP = Red Plum. One of the Sunday coupon inserts.

RR = Register Rewards. Use these like cash at Walgreens.

SS = Smart Source. One of the Sunday coupon inserts

WYB = when you buy

Recent Posts

February 2010
S M T W T F S
« Jan   Mar »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28  

%d bloggers like this: