Archive for February, 2010

Super Cheap Ink Refills @ Walgreens

Walgreens this week has been running different deals for their photo department. Most photo departments also process ink cartridge refills. Here is today’s deal:

54% off Ink Cartridge Refills

(Click on the link to get the coupon). The limit is 1 refill per customer, and is good only today. The normal price is $12.99, so this makes the refill $5.98. Most refills can be done in just a few minutes, so drop it off when you first go in, and they should be done by the time you are done shopping.

Enjoy!!

~Sam

February 26, 2010 at 11:10 am Leave a comment

Drugstore Deals 2-28 to 3-6

Here are the CVS and Walgreens deals for the coming week.

CVS

Kashi Heart-to-Heart Cereals
Sale price: 2/$6
Use the $1.50 coupon
Final price: $1.50 each

Gold Emblem Spices
Sale price: $.99 each
Buy one, get one free
Final price: $.49 each

Loreal Makeup
Buy $15 worth, get $5 EB (limit 1)
Prices start at $3.89
Use the $3 coupon from the 1-3 RP

Schick Quattro for Women
Sale price: $8.99
Get $3 EB (limit 1)
Use the $4 coupon from the 2-28 RP
Final price: $1.99

Powerbar Energy Gel Blasts
Sale price: $1.50
Get $1.50 EB (limit 1)
Use the $1 coupon from the 1-3 SS
Final price: $.50, get back $1.50 EB – $1 money-maker!

Softsoap or Irish Spring bodywash
Sale price: $4.99
Get $4 EB (limit 1)
Final price: $.99

Walgreens

Mazola Extra Virgin Olive Oil
Sale price: $3.49 with in-ad coupon
Use the $.50 coupon from the 12-13 SS
Final price: $2.99

Lindsay Olives
Sale price: $.99 with in-ad coupon
Use the $1/2 coupon
Final price: $.49 each

Clorox wipes
Sale price: $1.99
Use the B2G1 free coupon
Final price: $3.98 for 3, or $1.33 each

Formula 409 cleaner
Sale price: $1.99
Use the $1 coupon from the 1-17 SS
Final price: $.99

Crest 3D mouthwash, toothpaste, or OralB 3D toothbrush
Sale price: 3/$9
Get $3 RR when you buy 3 items
Use the $1 toothpaste coupon from the 2-21 PG
Use the $2 rinse coupon from the 2-7 PG
Use the $1 Oral B coupon from the 2-21 PG
Final cost: FREE to $1/item, depending on items & coupons

Schick women’s razors
Sale price: $8.99
Get $3 RR
Use the $4 coupon from the 2-28 RP
Final price: $1.99

Speed Stick deodorant
Sale price: $1.99
Get $1 RR
Final price: $.99

Tylenol PM or Simply Sleep
Sale price: $2.49
Less $1.50 IVC (instant-value-coupon) – Walgreens coupon, in booklet at the front of the store
Use this $1 coupon
Final price: $.49

Tylenol Cold or Sudafed PE
Sale price: $4.99 each
Buy 2, get $5 RR
Use the $3/2 coupon from the 1-3 RP or the 2-7 RP
Final price: $.99 each

Kotex pads, liners or tampons
Sale price: $2.99 each
Buy 3, get $5 RR
Use the $2/2 pads or $1.50/2 tampons coupon from the 1-10 SS (or the $1.50/2 coupon here or here)
Final price: $1.97 to $2.47 for 3 packages

Scott Toilet Paper 12-roll pack
Sale price: $6.99
Buy 3, get $5 RR
Use the $1 coupon
Final price: $4.33/pack ($.36/roll)

Cottonelle 12-pack toilet paper or Viva 6-pk paper towels
Sale price: $5.99
Buy 3, get $5 RR
Use the $1 Cottonelle coupon
Use the $.50 Viva coupon
Final price: $3.32 to $3.82 each

Colgate Total
Sale price: $2.99
Get $2 RR
Use the $.75 coupon from the 2-21 SS
Final price: $.24

February 26, 2010 at 10:46 am 1 comment

Dinner Deals 2-24 to 3-2

Here are the grocery deals for the week:

And here are 5 recipes that go along with those meals.  Final costs are all based on dinner for 4 – you may need to adjust your recipes accordingly.  The recipes also make use of leftovers, incorporating them into the next night’s meal when possible so that nothing gets wasted.

If this looks like a good menu for you, print out this post & take the shopping list on your trips to the store 🙂

Tacos

  • 1lb ground beef @ Price Chopper – $1.68 or 1lb ground turkey @ HyVee – $2.50
    or use refried beans @ HyVee – $.66 for a vegetarian alternative
  • Lettuce @ Hen House – $.69
  • Shredded cheese @ Price Chopper – $.99
  • Tortillas @ HyVee – $.99
  • Roma tomatoes @ HyVee – $.99/lb
  • Onion @ HyVee – $.59/lb
  • Sour Cream @ Apple Market – $.50
  • FINAL COST:  $7.50 (depending on ingredients)

Spaghetti with Meat Sauce
*
Leftover taco meat from the night before goes really well with spaghetti.  The flavors blend well, and it ads a bit of a kick!

  • Barilla pasta @ Hen House – $.48
  • Bertolli pasta sauce @ Hen House – $1.23 or Hunt’s spaghetti sauce @ Apple Market $.66
  • Dole premium salads @ HyVee – $.24
  • Wishbone salad dressing @ Hen House – $.03
  • 1lb ground beef @ Price Chopper – $1.68 or 1lb ground turkey @ HyVee – $2.50
  • FINAL COST: $3 to $4.50 depending on ingredients

Breakfast Burritos
*
Use the leftover taco toppings in your burritos.

  • Eggs @ Price Chopper – $.88
  • Shredded cheese @ Price Chopper – $.99
  • Tortillas @ HyVee – $.99
  • Onion @ HyVee – $.59
  • Tomatoes @ HyVee – $.99/lb
  • Optional: Bacon @ Hen House – $2.29
  • FINAL COST: $5 if you use the leftovers from Taco night, a bit higher if you don’t.

Roasted Chicken and Baked Potatoes

  • Split chicken breasts @ Apple Market $.89/lb or @ Hen House $1.29/lb (need one for each person)
  • Baking Potatoes @ Hen House $.25/lb (grab 4)
  • Salad @ HyVee – $.24
  • FINAL COST: $4 or less

Chicken Salad Sandwiches
*Use the leftover chicken from Roasted Chicken the night before.

  • Red grapes @ Price Chopper $.97/lb
  • Hellman’s Mayo @ Hen House – $1.48
  • Whole wheat bread @ Apple Market $1
  • FINAL COST: $3.50 or less

___________________________________________________

SHOPPING LISTS

Apple Market:

  • Daisy sour cream – $.50
  • Whole wheat bread – $1
  • Split chicken breasts – 4lbs @ $.89/lb – $3.56
  • (3) Hunt’s spaghetti sauce – use the $1/3 coupon – $2 for 3 cans

TOTAL: $7.06 + tax

**Remember to grab the salad coupons while you are here**

HyVee:

  • (2) 1.2lb packages ground turkey – $4.99
  • (2) Dole Premium salad blends – use 2 $1 coupons from Apple Market – $.48
  • (2) packs tortillas – $1.98
  • 1 lb tomatoes – $.99
  • 1 lb onion – $.59
  • Refried beans for tacos – $.66

TOTAL: $9.69

Hen House:

  • 4 large baking potatoes – $.50
  • Iceberg lettuce – $.69
  • (2) packages of Barilla pasta – $.98 each, use $1/2 coupon – $.96
  • Bertolli pasta sauce (if you didn’t get the Hunt’s) – $1.23
  • Wishbone salad dressing – $.03!
  • Hellman’s Mayo – $1.48
  • Jimmy Dean bacon – $2.29

FINAL COST: $7.18

Price Chopper:

  • (2) Eggs @ $.88/doz – $1.76
  • (3) Shredded cheese @ $.99 each (stock up price) – $2.97
  • Ground Beef – 2lbs @ 1.68/lb – $3.36
  • Red grapes -2lbs @ $.97/lb – $1.94

TOTAL COST: $10.03

If you bought all these things, your total would be $33.93.  If you wanted to go without the ground beef/turkey & substitute in the beans instead, your total would be more like $25.  Some you needed to buy duplicates of in order to get the lower sale price (pasta, salad, spaghetti sauce), so these things can be on-hand for a quick dinner at another time.  Average cost is $1.40 per person per meal for these 5 meals.

Enjoy!

~Sam

February 24, 2010 at 10:55 pm 3 comments

Apple Market Deals 2-24 to 3-2

Remember: Apple Market will double coupons up to $.49

Split chicken breasts
Sale price: $.89/lb

Pillsbury Grands, biscuits, pizza crusts
Sale price: 4/$5
Use the $.40/2 Grands or Sweet Rolls coupon
$.35/1 Pizza Crust from the 1-31 SS
Final price: $.85 (rolls) or $.55 (pizza crust)

Hunt’s spaghetti sauce
Sale price: $1
Use the $1/3 coupon
Final price: $.66 each

Daisy Sour Cream
Sale price: $1
Use the $.50 coupon from the 1-31 SS
Final price: $.50

Best Choice wheat bread
Sale price: $1

Bar S hot dogs
Sale price: $1
Use the $1/2 coupon
Final price: $.50 each

Enjoy the grocery deals for the week! Check back tomorrow to see the recipes that go along with these sales.
~Sam

February 24, 2010 at 8:56 am 2 comments

Hen House Deals 2-24 to 3-2

Remember – Hen House will double coupons up to $.50 (making that $.50 coupon worth $1!)

Iceberg lettuce
Sale price: $.69

Wishbone salad dressings
Sale price: $1.28
Use $1.25 coupon from the 1-31 RP
Or use this $.75 printable coupon
Final price: $.03 or $.53, depending on the coupon you have

Lean Cuisine entrees
Sale price: $1.48
Use this $1/4 coupon
Final price: $1.23 when you buy 4

Idaho baking potatoes
Sale price: $.25/lb

Fresh split chicken breasts
Sale price: $1.29

Swanson broth
Sale price: 2/$1

Barilla whole grain pasta
Sale price: $.98
Use the $1/2 coupon from the 1-3 SS
Final price: $.48 each when you buy 2

Bertolli pasta sauce
Sale price: $1.98
Use the $.75 coupon from the 2-14 RP
Final price: $1.23

Hellman’s Mayo
Sale price: $2.48
Use the $1 coupon (prints in Spanish)
Final price: $1.48

Jimmy Dean bacon
Sale price: $2.29

Gold Medal Flour
Sale price: $1.48
Use the $.50 coupon
Final price: $.48

Nutri Grain bars
Sale price: $1.97
Use the $1/2 coupon from the 2-7 RP
Final price: $1.47 each when you buy 2

February 24, 2010 at 8:55 am 1 comment

Price Chopper Deals 2-24 to 3-2

Here are the Price Chopper deals for this week:

Michelina’s frozen entree’s
Sale price: $.67 (limit 6)
Use the $1/5 coupon
Final price: $.47 each when you buy 5

Red seedless grapes
Sale price: $.97/lb

Purina Dog Chow 34lb bag
Sale price: $17.99
Use the $2 coupon
Final price: $15.99

Purex laundry detergent
Sale price: $1.97
Use the B1G1 free coupon from the 2-21 RP
Use the $1 coupon here
Final price: 2/$.97

*******************************
2-25 to 2-28 Special Sale
*******************************

Best Choice eggs
Sale price: $.88/doz (limit 2)

Ground beef
Sale price: $1.68/lb

Best Choice shredded cheese
Sale price: $.99 (limit 3)

February 24, 2010 at 8:35 am 1 comment

HyVee Deals 2-24 to 3-2

Here are the deals for HyVee this week. Enjoy!

Oscar Mayer Hot Dogs
Sale price: 2/$3
Receive a $2 coupon (good on your next order)
Final price: 2/$1

Dole Premium Salads
Sale price: $2.48
Buy one, get one free
Use 2 $1 coupons found @ Apple Market
Final price: 2 for $.48, or $.24 each

HyVee canned refried beans
Sale price: 3/$2

Roma Tomatoes
Sale price: $.88/lb

Anjou Pears
Sale price: $.88/lb

Sweet Yellow Onions
Sale price: $.59/lb

Honeysuckle Ground Turkey 1.2lb packs
Sale price: $4.99
Buy one, get one free
Final price: 2/$4.99, or $2.50 each

HyVee tortillas
Sale price: $.99

Buddig 2oz deli meats
Sale price: 4/$2
Use the $1/5 coupon from 12-6 RP
Final price: 5 for $1.50, or $.30 each

Promise spread
Sale price: 2/$3
Use the $1 coupon or here (use zip 90210)
Final price: $.50

Farmland Bacon
Sale price: $2.97
Use the $1/2 from the 1-3 SS
Final price: $2.47 when you buy 2

February 24, 2010 at 7:49 am 1 comment

Older Posts


New? Check out these posts to get started

How to get started with CVS ________________________________ How to get started with Walgreens ________________________________ How I use my printer to print money ________________________________ How to get coupons and keep them organized ________________________________ Stockpiling Basics

Coupon Terms

BOGO = Buy one, get one (usually buy one get one free).

EB = Extra Bucks. Use these like cash at CVS.

IP = Internet Printable coupon.

IVC = Instant Value Coupon. These are at Walgreens

MIR = Mail in Rebate

OOP = Out of Pocket

P&G = Proctor & Gamble. One of the Sunday
coupon inserts.

RP = Red Plum. One of the Sunday coupon inserts.

RR = Register Rewards. Use these like cash at Walgreens.

SS = Smart Source. One of the Sunday coupon inserts

WYB = when you buy

Recent Posts

February 2010
S M T W T F S
« Jan   Mar »
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28